Ha legfeljebb három mondatban kellene bemutatnom magam, az utazás, a világ felfedezésének vágya biztosan szerepelne az egyikben. Azt szoktam mondani, lételemem az utazás. Lassan egy éve mégis a világjárvány határozza meg az életemet, mindannyiunk életét. Noha idénre anyagi okok miatt nem terveztem (nagyobb) utat, a vágy, hogy útra keljek, hullámokban tör rám. Még most is, miközben a fél világ (ha nem az egész) újra bezárkózik. És ha nekem ennyire nehéz az egy helyben maradás, mi a helyzet azokkal, akik a turizmusból, idegenforgalomból élnek? Akiknek tényleg ez az életük? Ők mindezt hogyan élik meg és hogyan élik túl?
Erre voltam kíváncsi, úgyhogy a turisztikai szegmens különböző képviselőit kérdeztem. Fogadjátok szeretettel az 5 részből álló interjúsorozatot, amelyben megszólal A sárga ruhás lány, Vándorboy, Travellina, Nagy Károly, a Bono Utazási Központ ügyvezetője és Kása Heni, a Spanyolban Otthon bloggere.
Ma Nagy Károly, a Bono Utazási Központ ügyvezető igazgatója a beszélgetőpartnerem.
Melyik az a szó, ami a 2020-as évről legelőször eszedbe jut?
A kihívás. 2020 tavaszán biztos, hogy nem ez a kifejezés jutott volna eszembe, de megtanultunk együtt élni a jelenlegi helyzettel és fel kellett dolgoznunk a kezdeti sokkot. Több mindenre megtanított minket az elmúlt időszak, a preferenciák jelentősen megváltoztak.
A világjárvány mennyiben változtatta meg az erre az évre vonatkozó korábbi terveidet? Hogyan érintette a vállalkozásodat? És mit jelent neked, a személyes életedben?
Erős évre számítottunk, nagy forgalomra és sok utasra. A téli előfoglalási szezonban soha nem látott telítettséget értek el a tavaszi és nyári útjaink, így volt okunk bizakodni 2020 februárjáig. Olyan nyári csoportos utakra is kitehettük a “megtelt” táblát, melyre másoknak eszükbe sem jutott volna utat indítani, értem ezalatt Grönlandot, a Feröer szigeteket vagy Lofotent.
Február közepétől már tudtuk, hogy ez az év más lesz, mint a többi. Olyan helyzetbe kerültünk, amit korábban el sem tudtunk képzelni, az üzleti terveinket kidobhattuk a kukába.
Én szerencsésnek mondhatom magam, a családunk eddig “sikeresen” vigyázott magára és kitart a türelem is, mellyel át lehet vészelni ezt az időszakot.
Milyen túlélési stratégiát dolgoztál ki erre az évre? És mit tervezel a következő évre?
Nem volt szabad kétségbe esni, lehetőségeket kellett keresni, hogy amikor lehet majd utazni, mi tudjunk utaztatni. Ehhez utak kellettek – olyan helyekre, ahová szívesen elutaznak a bátrabbak. Egy pillanatig nem álltunk le: új utazási ajánlatokon kezdtünk el dolgozni és folyamatosan tréningezzük magunkat. Nyáron volt szűk két hónap, amikor Európán belül több helyre is lehetett utazni, így a nyárra jó szívvel gondolok vissza.
Szeptember óta viszont a széles körű oltás utáni időszakra tervezünk, hogyha megnyílnak a határok, mi ott legyünk azon kevesek között, akiknek még lesz utazási kínálata. Ehhez óriási erőt adott, hogy az utazási irodánk teljes csapata együtt maradt, és együtt készül a pandémia utáni lehetőségekre.
A sárga ruhás lány: “A rugalmasság, a kreativitás lehet a kulcs a túléléshez”
Megítélésed szerint a pandémia hogyan rendezte, hogyan rendezi át a turizmus, idegenforgalom ágazatot?
Messze még a vége, így szinte bizonyos, hogy lesznek még nagy vesztesek és lesznek nyertesek is. A kevésbé tőkeerős légitársaságok, hajótársaságok, busztársaságok közül többen nem fognak kitartani és a szállodák egy része sem nyit ki újra. Akik az elmúlt évek gazdasági fellendüléséből nem tudtak kellőképp profitálni és félretenni, bajba kerültek. Akik ezt a hosszú és nehéz időszakot túlélik, ők lehetnek a nyertesek, hiszen várhatóan az emberek utazás iránti vágya nem tűnik el, így a piac könnyen keresletivé alakulhat át.
Kik, milyen vállalkozások élhetik túl az ágazatban a világjárvány következményeit?
A költséghatékonyságot előtérbe helyező, jelentős tartalékokkal rendelkező vállalkozások mellett azokban az országokban lehet sok “túlélő”, ahol az állam időben, jelentős összeggel és kedvezménnyel segítette a leginkább érintett szektorokat.
Sajnos Magyarországon sok áldozattal kell számolnunk a segítség elmaradása, késlekedése vagy nem megfelelő helyre való juttatása miatt.
Mire számítasz 2021-ben?
Optimista vagyok, a turizmusban fellendülést várok amint elkezdődik a széles körű oltás, és az országok átláthatóan, tervezhetően közzé teszik, hogy kiket és milyen feltételekkel engednek be.
Milyen segítségre lenne leginkább szüksége a vállalkozásodnak?
A legfontosabb az lenne, hogy a magyar kormány kövesse az EU ajánlásait és tervezhető környezetet nyújtson a vállalkozások számára.
Milyen kormányzati intézkedés segíthetne a turizmus, idegenforgalom ágazatnak?
Ingyenes és széles körű teszteléssel hamarabb talpra állhatna a mindennapi élet mellett a turizmus is. Lecsökkenne a fertőzöttség, meg lehetne ezután nyitni a határokat, melyek könnyen átjárhatóak lennének oltási bizonyítvány vagy friss, negatív Covid-teszt birtokában. Mind a beutaztató, mind a kiutaztató turizmus számára létszükséglet ez.
Ha majd lehet már utazni, hová vezetne az első utad?
Most is lehet utazni, csak nem egyszerű. Még erre a télre is van tervem, tavaszra több is; nyárra pedig repülőjegyet foglaltam Nápolyba.
Hány országban jártál eddig összesen?
Úgy 80-90 lehet, már régen számoltam.
Hol érezted magad a legjobban?
Sok kedves utazási emlékem van, de ha egy országot kell választanom, az Amerikai Egyesült Államokat választanám.
Bono Utazási Központ |
A 2004-ben alapított, budapesti székhelyű Bono Utazási Központ – amellett, hogy időközben az észak-európai utazások specialistájává vált – mára a világ 70 országába kínál csoportos és egyéni körutazásokat, nyaralóutakat. |
Mit is mondhatnék ennek a – nevezzük így eufemisztikusan – furcsa évnek a végén? Azt kívánom mindannyiótoknak, hogy legyen olyan az új esztendőtök, amilyet szeretnétek.
Kiemelt kép: Tronka Levente